kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
počítadlo přístupů
online: 0
dnes: 3
týden: 114
celkem: 99820

Minifarma Falbgery je soukromý rodinný zookoutek s cca 30-ti druhy a plemeny zvířat. Minifarmu mohou navštívit jak turisté, tak školská a jiná zařízení. Při komentované prohlídce se dozvíte o životě místních zvířátek, některé si můžete hladit a pokud jim donesete nějakou mlsku, můžete je pod dozorem také nakrmit.
V místě je možnost svezení na poníkovi, povodění kozičky či pejska na vodítku nebo koupě suvenýrů včetně 
turistické vizitky

Minifarma dále nabízí: zooterapii, ergoterapii, dárkové poukazy týkající se minifarmy a možnost navštívení s některými zvířátky školy, školky a různé akce. V případě zájmu více dětí uspořádá minifarma chovatelský kroužek. Na farmičce vzniká také malé zemědělské muzeum, které je však zatím v počátku.

 

GPS souřadnice: 49.7511500N, 16.1520636E

Osmáci degu

Osmáci a jejich chov
 

Osmák degu (někdy nazývaný chilská veverka) je malý hlodavec (i s ocáskem měří 20-25 cm, váží do 300 g) pocházející z Jižní Ameriky. Ocásek je velice křehký, snadno se ulomí. Srst je hnědočerná. Zuby mají přirozeně oranžovou barvu. Žvýkací plocha jeho stoliček připomíná tvarem osmičku, a odtud pochází i jeho název. Jde o sociálního tvora, veselého, aktivního a inteligentního, s největší aktivitou přes den. V přírodě žije v rodinách, čítajících samce, 2-3 samice a jejich mláďata, která se postupně osamostatňují. Mnoho rodin pohromadě tvoří kolonie. Proto bychom i v zajetí měli tato zvířátka chovat ve skupinkách, nebo alespoň v párech. Snadno se ochočí a nebývají agresivní. Osmáci nemohou trávit cukr, trpí cukrovkou, pokud jej dostávají. V zajetí se dožívají 4-6 let, výjimečně až 9 let.

Chovat bychom nikdy neměli osmáka samotného, strádal by. Jako ubikace dobře poslouží vysoké, větrané terárium nebo klec s pevnými oky. Dřevo a plast nejsou vhodné. Minimální rozměry pro pár jsou 80 x 60 x 60 cm, ale čím větší a vyšší, tím lépe. Osmáci vyskočí vysoko, až půl metru. Dovnitř ubikace umístíme různé větve, špalky a kořeny na hlodání a šplhání, různé úkryty, žebříky a kolotoč. Jako podestýlku používáme hobliny, nebo směs písku a rašeliny. Důležitá je písečná koupel pro očistu srsti. Potravu dáváme do misek, vodu do napáječek.

Potrava osmáků

Osmák je býložravec. Základem potravy je kvalitní seno, tráva a listí. Dále můžeme občas podat speciální krmivo, obsahující vše potřebné, ovšem ne moc často. Většinou jde o granule, můžeme podávat i granule pro činčily nebo morčata. Nemělo by obsahovat sušené ovoce a další nevhodné sladké či tučné složky. Ovoce bychom se měli u našeho osmáka vyvarovat. Může ovšem zeleninu, občas i nějaký ten oříšek. Někdy si jídlo osmáci zahrabávají do zásoby.

Rozmnožování osmáků

Samice připouštíme nejdříve ve věku 6- 9 měsíců. Vrhů může být 3-4 za rok. Pohlavní cyklus trvá 18- 25 dní. Samice je březí 3 měsíce, rodí se 1-6 mláďat, osrstěných, vidících a slyšících, který brzy zkoumají okolí. Od 2 týdnů již přijímají i pevnou potravu. Odstav probíhá ve věku 6-9 týdnů. Pohlavně dospívají již okolo 3. měsíce, ale tělesné zralosti dosahují až okolo 9. měsíce. Jelikož mají osmáci dobře vyvinuté rodinné vztahy, s mláďaty pomáhají samici i ostatní.

Zdraví osmáků

Tito drobní hlodavci špatně tráví cukry a tuky. Při nevhodné stravě a nedostatku potravy ztuční, mohou trpět cukrovkou, šedým zákalem a špatnou reprodukcí. Zdravotní problémy, které mohou osmáky trápit, jsou trávicí potíže z nevhodné stravy, přerůstání zubů a drápů, zákal čočky, cukrovka, nemoci kůže, dýchacího aparátu, trávicího aparátu, pohlavního aparátu, vnitřní a vnější parazitózy a další. Základem je vždy správná hygiena chovu, vhodná potrava a zajištění života v páru nebo skupině, aby osmák nestrádal a netrpěl stresem.

Zdroj: http://www.chovej.cz/osmak-degu-chov/

Naši osmáčci Chip a Dale
 

Když nám osiřela velká klec po fretce, přemýšlela jsem, kým nenáročným ji zabydlet. Přemýšlela jsem nad osmákem a do toho se mi ozvala kamarádka, že její známí svého dvouletého osmáka chtějí darovat do dobrých rukou. Tak jsem si v říjnu 2014 jela pro dvouletého osmáka Chipa bez konce ocásku. Za měsíc jsem na Facebooku narazila na stránky "Osmák degu v nouzi", který vřele doporučuji všem zájemcům o osmáka. Zde jedna paní zachraňuje osmáky od množitelky a hledá jim nové domovy. A tak se k nám v listopadu 2014 dostal dospělý Dale s ještě kratším ocáskem, než měl Chip. Kluci si zvykli jak na sebe, tak na nás. Škorpili se akorát při krmení. A pěkně vedle sebe somrovali na kleci. Když jsme otevírali klec, spouštěli se na dveřích jako na padacím mostě :).

Na začátku ledna 2015 dostihla Chipa genetická nemoc. Proto jsem znovu zkontaktovala FB stránky Osmák degu v nouzi a 12.1.2015 jsme si dovezli 2 dospělé osmáky. V kleci jsme tak měli Chipa II., Dale a Montyho. Ač jsme krmili pro osmáky zdravým krmením, špatná péče u původní majitelky a příbuzenské množení ovlivnilo genetiku a postupně nám osmáčci odcházeli na cukrovku.

 

Po dožití našich osmáčků jsme již tento chov neobnovovali. Osmáčky již u nás neuvidíte.