kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
počítadlo přístupů
online: 0
dnes: 45
týden: 270
celkem: 95159

Minifarma Falbgery je soukromý rodinný zookoutek s cca 30-ti druhy a plemeny zvířat. Minifarmu mohou navštívit jak turisté, tak školská a jiná zařízení. Při komentované prohlídce se dozvíte o životě místních zvířátek, některé si můžete hladit a pokud jim donesete nějakou mlsku, můžete je pod dozorem také nakrmit.
V místě je možnost svezení na poníkovi, povodění kozičky či pejska na vodítku nebo koupě suvenýrů včetně 
turistické vizitky

Minifarma dále nabízí: zooterapii, ergoterapii, dárkové poukazy týkající se minifarmy a možnost navštívení s některými zvířátky školy, školky a různé akce. V případě zájmu více dětí uspořádá minifarma chovatelský kroužek. Na farmičce vzniká také malé zemědělské muzeum, které je však zatím v počátku.

 

GPS souřadnice: 49.7511500N, 16.1520636E

Holandské zakrslé kozy

Toto zájmové plemeno k nám bylo importováno převážně z Holandska, kde je velmi rozšířené a proto se tomuto plemenu u nás říká „holandská zakrslá koza“. Pro nás je proto Holandsko, zemí původu a mělo by se dbát, aby tato zvířata také odpovídala standardu země původu. Toto zvíře nemá z hlediska užitkovosti žádný hospodářský význam, chová se pro radost, jako vynikající společník na hraní k dětem (svou inteligencí a chováním připomíná psa). Holanďanka se nedojí, mléko má pouze pro potřebu kůzlat.

Velikost: Holandská zakrslá koza je menšího tělesného rámce s kohoutkovou výškou  v dospělosti  u kozy 45-55 cm s hmotností do 25 kg. Přes  svou jemnost je dobře osvalená, souměrné konstituce. Ideální hloubka trupu u dospělé kozy je 48% kohoutkové výšky a šířka těla je 28% délky těla. Ideální délka těla by měla být 114 až 120% kohoutkové výšky u koz. U kozlů je ideální kohoutková výška 50-60 cm s hmotností do 40 kg. Hloubka trupu je 49% a délka těla je 110% kohoutové  výšky. Šířka těla je pak 27% délky těla. 

Povaha: Obecně je toto plemeno klidné, mírné, dobrácké a mazlivé povahy, je vhodné pro děti - to platí i pro kozlíky (pokud kůzle úmyslně nenaučíme trkat). Někdy se stává, že okusují dřevěné části ustájení, proto je vhodné celoročně podávat větve k okusu, kozy z nich olupují kůru, slabé výhonky konzumují celé,  není to zlozvyk - je to jejich přirozená potrava, v přírodě tvoří velkou část jejich jídelníčku. 

Rozmnožování: Holandská zakrslá koza dospívá v šesti měsících. V případě přítomnosti kozlíka ve stádě je známá pohlavní dospělost i dřívější a to již ve věku čtyř měsíců. Říji vyvolává zkracující se podzimní den, kůzlata se proto rodí v jarních měsících.  V  případě, že máme kozlíka přítomného ve stádě, rodí se kůzlata celoročně,  po 145 denní březosti se rodí většinou 1 mládě, dvojčata a trojčata jen výjimečně. Je ale znám i případ čtyřčat a to úspěšně přirozeně odchovaný! Přibližně tři týdny po porodu je koza opět připravena na krytí, ale ne vždy to bývá pravidlem. Kůzlátka se odstavují ve 2 až 3 měsících, poté sledujeme vemínko kozy a případně oddojujeme vytvořené mléko.