kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
počítadlo přístupů
online: 0
dnes: 10
týden: 353
celkem: 105108

Minifarma Falbgery je soukromý rodinný zookoutek s cca 30-ti druhy a plemeny zvířat. Minifarmu mohou navštívit jak turisté, tak školská a jiná zařízení. Při komentované prohlídce se dozvíte o životě místních zvířátek, některé si můžete hladit a pokud jim donesete nějakou mlsku, můžete je pod dozorem také nakrmit.
V místě je možnost svezení na poníkovi, povodění kozičky či pejska na vodítku nebo koupě suvenýrů včetně 
turistické vizitky

Minifarma dále nabízí: zooterapii, ergoterapii, dárkové poukazy týkající se minifarmy a možnost navštívení s některými zvířátky školy, školky a různé akce. V případě zájmu více dětí uspořádá minifarma chovatelský kroužek. Na farmičce vzniká také malé zemědělské muzeum, které je však zatím v počátku.

 

GPS souřadnice: 49.7511500N, 16.1520636E

Kachny pižmové

Pižmovka - kachna pižmová (známá je také pod nesprávným názvem čínská kachna) pochází z jižní Ameriky. Na domestikaci kachen se podílelo několik divokých druhů kachen: kachna divoká neboli březňačka (Anas platyrhynchos), v Americe pižmovka velká (Cairina moschata). Vzájemným křížením mezi domestikovanými plemeny kachny divoké a pižmovky vzniká neplodný hybrid, známý jako mulard. Kachna pižmová se stala mezi chovateli velmi oblíbenou pro své dobré vlastnosti. Dospělá kachna nevydává téměř žádné zvuky, kačer pouze syčí. Je dobrou matkou a snadno se rozmnožuje. Domestikace kachny pižmové není dotáhnutá až tak daleko, jak je tomu u kachny divoké (březňačky) nebo husy velké. Od své divoké příbuzné se liší pouze menší plachostí, mírně vyšší hmotností. Důvodem, proč se nepokračovalo ve šlechtění dále, bude zřejmě velmi dlouhá inkubace kachen, která je 35 dnů. Zatímco kuřata jsou už dva týdny vykrmována a pekingské kachny ve stáří jednoho týdne, čínské kachny se teprve líhnou. Z pohledu umělé inkubace jsou neekonomické. Snad i díky tomu zůstal u naprosté většiny kachen pud kvokavosti zachován a kachny jsou velmi starostlivé a pečlivé matky. Dobře mláďata brání, jsou ostražité a lze je do extenzivního chovu jen doporučit. Kachny pižmové jsou schopny zasednout na vejce až 3x ročně. Kachny rovněž neztratily schopnost letu. Kachny odchovány ve výběhu v lehčí váze jsou výbornými letci (což přináší pěkné nefalšované osvalení v oblasti hrudní kosti). Převažující extenzivní chov těchto kachen měl také pozitivní vliv na jejich odolnost vůči nemocem. Není proto divu, že u drobnochovatelů vytlačila kachna pižmová postupně husu domácí. Kachny ke svému kvalitnímu životu potřebují nějakou nádrž s vodou. Našim kachnám (běžcům i pižmovkám) jsme pořídili mrazuvzdorná zahradní jezírka. Obzvláště kachny pižmové milují čvachtání a máchání se v jezírkách. Kachny pižmové jsou všežravé. Základem stravy je obilí (pšenice) a tráva, přidáváme brambory, různé šroty a močené pečivo. Nepohrdnou žížalami, slimáky, hmyzem, pulci a malými žábami.

 

Naše kachny pižmové

Kachny pižmové chováme od roku 2012. Kačer se vždy jmenuje Elvis a kachny míváme 2 či 3, vždy každou v jiné barvě, aby byl dvoreček pestrobarevný.